Etapy uzyskania kredytu hipotecznego
Kredyt hipoteczny znacznie różni się od gotówkowego czy konsumpcyjnego. Ubieganie się o niego jest procesem bardziej skomplikowanym i w przeciwieństwie do pożyczek "chwilówek", nie zostanie nam przyznany w przeciągu kwadransa. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na rzetelną weryfikację naszej zdolności przez bank. Procedura kredytowa może potrwać nawet trzy miesiące. A jak wygląda w praktyce?
W sytuacji, kiedy szczegółowo zapoznamy się z ofertą placówek i wybierzemy tę, najbardziej odpowiednią dla nas, powinniśmy umówić się na spotkanie z doradcą finansowym w celu wypełnienia i złożenia wniosku. Koniecznością jest przedstawienie mu dokumentów, które świadczą o naszej sytuacji finansowej i osobistej. Istotne są także te dotyczące nieruchomości kredytowanej, pochodzącej zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Po analizie formalno-prawnej otrzymujemy wstępną decyzję kredytowa. Ma ona warunkowy charakter, a towarzyszy jej z reguły lista dokumentów, które należy dostarczyć do banku, by ten wydał ostateczną decyzję kredytową. Istotne jest to, że mamy 30 dni od jej wydania na podpisanie umowy. Jej warunki można negocjować. Należy jednak zadbać, by wszystkie ustalenia miały formę pisemną. W przeciwnym wypadku mogą okazać się niewiążące. W sytuacji, gdybyśmy jednak się rozmyślili, istnieje możliwość odstąpienia od sygnowanej umowy w terminie 10 dni bez podania jednoznacznej przyczyny. Zanim środki znajdą się na rachunku sprzedającego, musimy też dopilnować formalności związanych z wpisem hipoteki na rzecz banku (taki wniosek może jednak być zawarty już w akcie notarialnym lub procedurą zajmie się bank) oraz ubezpieczyć nieruchomość od zdarzeń losowych. Ostatni etap "papierologiczny" to dostarczenie bankowi wypisu z księgi wieczystej z wpisem hipotecznym na jego rzecz. Dobrze jest to zrobić w momencie jej aktualizacji, ponieważ w okresie przejściowym ponosimy większe koszty.
Nad kredytem hipotecznym zaczynamy zastanawiać się z chwilą pojawienia się perspektywy zakupu mieszkania. Szereg formalności do załatwienia może być demotywujący, choć w rezultacie, cierpliwość i determinacja popłacają.