Nowe mieszkania w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Limity cenowe w MdM - Mieszkania w Gdansku, Gdyni i Sopocie na sprzedaz, nowe

O serwisie mieszkania-gdansk.pl

Serwis mieszkania-gdansk.pl prezentuje inwestycje mieszkaniowe w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

Na terenie Trójmiasta buduje się bardzo dużo nowych osiedli, ale do tej pory w internecie nie było miejsca, gdzie można by znaleźć informacje o wszystkich deweloperach w naszym regionie i o oferowanych przez nich nowych mieszkaniach. W końcu takie miejsce powstało.

Wybór mieszkania, które spełni wszystkie nasze wymagania nie jest rzeczą prostą - szczególnie jeśli chodzi o rynek pierwotny. By móc cieszyć się swoimi czterema kątami przez długie lata, należy już na początku dokonać dobrego wyboru. Strona na której jesteś powstała właśnie po to, żeby wybór własnego "M" ułatwić... czytaj więcej

Kanał RSS - Deweloperzy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Deweloperzy

Domy w Gdańsku

Limity cenowe w MdM

Wysokość dopłat do kredytów hipotecznych uzależniona jest od sytuacji rodzinnej beneficjentów, a dokładnie od ich dzietności. Najmniej, bo tylko 10 procent iloczynu metrażu nieruchomości (do 50 m kw.) i publikowanego co kwartał limitu cenowego dla danej gminy, zyskają kredytobiorcy bez potomstwa. Najwięcej, czyli 20 procent powyższego iloczynu, otrzymają rodziny, które w ciągu pięciu lat od podpisania umowy przeniesienia własności nieruchomości powiększą się o trzecie lub kolejne dziecko.

Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (MdM) przewiduje jednorazowe dopłaty do kredytów w wysokości od 10 do 20 procent iloczynu metrażu mieszkania i kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni mieszkalnej dla danej gminy. Wysokość dofinansowania zależy od obecności i liczby dzieci w rodzinie.

  • Najmniej otrzymają single i bezdzietne małżeństwa - program przewiduje dla nich 10-procentowe wsparcie.
  • Rodziny, w których jest przynajmniej jedno dziecko, mogą liczyć na 15 procent dopłaty.
  • Urodzenie się w rodzinie trzeciego lub kolejnego dziecka w ciągu pięciu lat od podpisania umowy ustanowienia lub przeniesienia własności domu lub mieszkania ustawodawca premiuje dodatkowym pięcioprocentowym wsparciem, co w efekcie daje 20 procent dopłaty do kredytu.

Tak kształtuje się procentowy obraz budżetowego wsparcia młodych, realne dopłaty natomiast zależą dodatkowo od metrażu i ceny nieruchomości oraz oferty banku (bywa, że banki stosują w przypadku kredytów MdM podwyższoną marżę, co zmniejsza realną wartość dofinansowania). Realnie najwięcej zyskają nabywcy mieszkań do 50 m kw., których cena metra kwadratowego jest znacznie niższa niż określony programem wskaźnik. Dopłaty bowiem obowiązują tylko do 50 m kw. nieruchomości oraz wyliczane są w oparciu o średnią wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia mieszkania, a nie realną cenę nieruchomości.

Zobrazujmy to przykładem: program przewiduje w IV kwartale 2014 roku maksymalną cenę metra kwadratowego w Gdańsku na poziomie 5424,75 zł/m kw., koszt odtworzenia jednego metra powierzchni użytkowej natomiast na poziomie 4932,50 zł - pierwsza kwota wyznacza maksymalną cenę metra, druga zaś będzie stanowić dla banku podstawę do wyliczenia wysokości dopłaty. Dla banku nie ma znaczenia, czy kupujemy mieszkanie z ceną 5400 zł za metr kw. czy 4300 zł za metr kw., dopłatę wyliczy i tak używając średniego wskaźnika publikowanego co kwartał przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dla nas natomiast znaczenie będzie ogromne, bo kupując mniejsze mieszkanie z niższą ceną metra kwadratowego, realnie zyskamy więcej. Ubierzmy to w konkretne liczby. Małżeństwo z dwojgiem dzieci kupuje mieszkanie w Gdańsku o powierzchni 45 m kw. z ceną za metr 4300 zł. Rodzinie przysługuje 15-proc. dopłata, co daje kwotę ponad 33,3 tys. zł (czyli rzeczywiście 15 proc. kredytu). Jeśli ta sama rodzina chciałaby kupić mieszkanie 70-metrowe z ceną 5400 zł/m kw. zyskałaby prawie 37 tys. zł dofinansowania, co jednak stanowi tylko 9,8 proc. kredytu (dopłata wyliczana będzie tylko do 50 m kw. i zgodnie z wysokością wskaźnika). Oczywiście powyższe wyliczenia nie uwzględniają wysokości odsetek, marży i prowizji banku.

Mapa inwestycji

Inwestycje w Trójmieście dostępne w programie MdM

Kredyty hipoteczne

Zobacz

Garnizon - Gdańsk Wrzeszcz

Garnizon

"Garnizon" to unikatowa inwestycja w sercu trójmiejskiej metropolii gdzie w ścisłym, historycznym centrum miasta splatają się harmonijnie funkcje mieszkaniowe, biurowe, usługowe i... czytaj wiecej