Nieruchomości objęte dopłatą
By nieruchomość kwalifikowała się do programu rządowych dopłat do kredytów Mieszkanie dla Młodych musi spełnić trzy warunki. Pierwszym jest jej pochodzenie - dopłatami objęte są tylko domy i mieszkania z rynku pierwotnego. Drugi warunek określa maksymalny metraż nieruchomości, trzeci natomiast mówi o limicie ceny jednego metra kwadratowego. Niespełnienie choćby jednego z powyższych obostrzeń dyskwalifikuje nieruchomość z programu.
- Dofinansowaniem w ramach MdM objęte są zarówno mieszkania, jak i domy, jednak tylko te pochodzące z rynku pierwotnego, czyli z oferty deweloperów. Osoby zainteresowane kupnem nieruchomości z drugiej ręki nie mogą liczyć na budżetowe wsparcie.
- Ustawa precyzyjnie określa też maksymalny metraż nieruchomości, na których kupno można ubiegać się o kredyt z dopłatą. W przypadku singli, bezdzietnych małżeństw lub rodzin z jednym lub dwojgiem dzieci granica powierzchni użytkowej wynosi 75 m kw. dla mieszkań oraz 100 m kw. dla domów. Dla rodzin, w których wychowuje się przynajmniej troje dzieci, limit jest nieco wyższy, bo wynosi odpowiednio 85 m kw. i 110 m kw.
- Program sprzyja jednak w szczególny sposób nabywcom niewielkich mieszkań, gdyż dopłaty obejmują tylko 50 m kw. nieruchomości. Oznacza to, że zakup każdego metra kwadratowego małego mieszkania zostanie dofinansowany, natomiast w przypadku większych mieszkań lub domów dopłata obejmie tylko 50 m kw., a każdy metr powyżej tego limitu zostanie kupiony bez budżetowego wsparcia. Nabywcy kawalerek lub niewielkich M-3 procentowo zyskają najwięcej, program najmniej zaś opłaca się kupującym duże i droższe mieszkania.
- Ostatnim kryterium, po rynku pochodzenia i metrażu, jest cena metra kwadratowego. Koordynujący program MdM Bank Gospodarstwa Krajowego co kwartał publikuje na swoich stronach limity cenowe odrębne dla każdego województwa. Cena metra kwadratowego kupowanej z dofinansowaniem nieruchomości nie może przekroczyć wskazanego pułapu.
- Ustawodawca zostawił też furtkę dla osób budujących dom metodą gospodarczą, a także nadbudowujących i rozbudowujących budynek na cele mieszkalne (np. adaptacja poddasza). Beneficjentom programu zainteresowanym samodzielną budową państwo zwróci część podatku VAT za materiały budowlane (ich wykaz znajduje się na stronie www.pit.pl/wykaz-zwrot-vat), o ile oczywiście kredytobiorca spełni kryterium metrażu.
- Nieruchomości kupionej w ramach MdM przez pięć lat od daty przeniesienia własności nie można sprzedać, wynająć czy przekształcić w lokal usługowy - z jednym jednak wyjątkiem. Jeśli po trzech latach od przeniesienia własności kredytobiorca mieszkanie sprzeda, a pieniądze przeznaczy na zakup innego mieszkania, nie będzie musiał zwracać otrzymanej dotacji.